Spawanie TIG i MIG
Metoda spawania TIG 141 jest jedną z najbardziej uniwersalnych technik spawania, którą można zastosować zarówno do spawania automatycznego, jak i ręcznego. W metodzie tej wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych, najczęściej argonu i/lub helu. Co istotne, w procesie tym nie powstaje żużel, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko zanieczyszczenia spawu jego wtrąceniami.
Technika ta jest najczęściej wykorzystywana do spawania stali nierdzewnej i innych stali wysokostopowych oraz metali kolorowych takich jak aluminium, miedź, tytan, nikiel i ich stopów zapewniając trwałe, czyste oraz wyjątkowo estetyczne łączenia. Metoda TIG 141 jest idealna do wszystkich zastosowań w których niezwykle istotna jest jakość wykonania (m.in. spawanie zbiorników, aparatury laboratoryjnej oraz elementów, które wymagają dużej precyzji).
Zalety:
-
- Doskonałe parametry wytrzymałościowe łączenia
-
- Estetyczny wygląd spawów – miejsca spawania pozbawione są nierówności
-
- Otrzymana spoina jest wysokiej jakości i czystości
-
- Możliwość spawania praktycznie każdego rodzaju stopu we wszystkich pozycjach
-
- Idealna metoda do spawania artystycznego detali poniżej 1mm grubości
-
- Pełna kontrola precyzji procesu spawania
-
- Brak rozprysków ciekłego metalu
-
- Łatwość zmechanizowania i zautomatyzowania metody
Spawanie metodą MAG
Spawanie metodą MAG polega na użyciu elektrody topliwej, podawanej w sposób ciągły, w osłonie gazu aktywnego. W przypadku metody MAG 135 elektrodą topliwą jest elektroda metalowa, natomiast przy spawaniu techniką MAG 136 wykorzystuje się drut proszkowy. Jako gazy osłonowe stosuje się gazy aktywne, które biorą czynny udział w procesie spawania. Zazwyczaj jest to dwutlenek węgla lub jego mieszanina z argonem. Metodę MAG najczęściej stosuje się do spawania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskowęglowych, niskostopowych, wysokostopowych w tym stali nierdzewnej, jak również do łączenia metali kolorowych takich jak glin, magnez, nikiel, miedź i ich stopów.
Metody MAG 135 oraz MAG 136 z uwagi na swoją wszechstronność zazwyczaj wykorzystuje się w przemyśle podczas łączenia elementów o większej grubości oraz tam, gdzie wymagane są skomplikowane spawania na różnych materiałach. W przemyśle ciężkim i średnio ciężkim z powodzeniem stosuje się je m.in. przy budowie statków, konstrukcji stalowych, rurociągów czy zbiorników ciśnieniowych. Swoje zastosowanie znajdują również w branży samochodowej, warsztatach blacharskich i przemyśle lekkim jako znakomita metoda do łączenia blach. Co więcej, spawanie techniką MAG sprawdza się w przypadku różnorodnych napraw i prac konserwacyjnych.
Zalety:
-
- Uniwersalność – możliwość spawania praktycznie każdego rodzaju stopu
-
- Wysoka wydajność i operatywność
-
- Możliwość łączenia elementów o różnej grubości
-
- Obserwacja tworzenia jeziorka spawalniczego
-
- Łatwość mechanizacji procesu
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.